Jolanta Charchuła polityka rodzina

Najładniejszy kościół na Śląsku jest w Ławkach

| Redakcja Portalu

 - miniatura

Ogromna mobilizacja mieszkańców niewielkiej mysłowickiej dzielnicy przyniosła wymierny efekt. Ponad 41 tysięcy głosów oddano na kościół w Ławkach w plebiscycie Dziennika Zachodniego na najładniejszą świątynię województwa. Parafia Ciała i Krwi Pańskiej liczy mniej niż tysiąc osób.

- Bo też tych głosów z naszej parafii było może 10-15 procent, a reszta z innych parafii - śmieje się na łamach DZ proboszcz ks. Stanisław Achtelik.

To jednak tylko połowa sukcesu. Bo wystarczy w niedzielny poranek spotkać się z mieszkańcami Ławek, pójść z nimi na mszę, porozmawiać z nimi. Każdy z nieukrywaną dumą wypowiada się o swojej parafii. Parafii, która jest jedną z młodszych w regionie, bo istnieje od 1993 roku.

- Widzi pan, jak tu jest. Pięknie. Dużo zieleni, pięknych krzewów i ksiądz taki bardzo w porządku - chwali Henryk Oleś, mieszkaniec, członek parafii.

Obaj przyznają, że obecny wygląd kościoła i całego otoczenia to również zasługa parafian. Nikt nie unika drobnych prac na rzecz parafii. Do koszenia trawy, przycinania krzewów to ustawiają się nawet kolejki! - Ja właściwie kosiarki w ręce nie miałem od wielu lat. Nawet nie muszę pilnować parafian. Sami się dogadują między sobą i dbają o teren parafii - mówi ze śmiechem ks. Achtelik. On zresztą dla parafian stał się kimś ważnym. Jak podkreślają Krzysztof i Barbara Twardziko- wie, kościół to parafianie i proboszcz. - A on potrafi nas przyciągnąć - mówią mieszkańcy południowej dzielnicy Krasowy.

więcej o kulisach konkursu na stronie DZ